NRD Начало
Четвъртък, 5 Декември 2024
Начало Тонът на времето Найден Тодоров награди Силви Вартан със „Златен век“ – огърлие
1277
Тонът на времето

Найден Тодоров награди Силви Вартан със „Златен век“ – огърлие

Служебният министър на културата Найден Тодоров награди певицата с български корени Силви Вартан със „Златен век“ – огърлие, в навечерието на откриването на изложбата „Силви Вартан и нейната България“ в галерията на Българския културен институт (БКИ) в Париж. Това съобщават от пресцентъра на Министерството на културата (МК). Тодоров е удостоил Вартан с отличието заради „нейния изключителен принос в развитието и утвърждаването на българската култура и национална идентичност“. „Само мога да се опитам да си представя, какво е мислело онова малко русоляво седемгодишно момиченце, когато е поело по дългия път към Париж с ясната идея, че вече нищо няма да е същото и всички пътища назад са прекъснати

| 04 Декември 2024, 10:58 ч.
Найден Тодоров награди Силви Вартан със „Златен век“ – огърлие
Найден Тодоров награди Силви Вартан със „Златен век“ – огърлие
Снимка © Министерство на културата

Служебният министър на културата Найден Тодоров награди певицата с български корени Силви Вартан със „Златен век“ – огърлие, в навечерието на откриването на изложбата „Силви Вартан и нейната България“ в галерията на Българския културен институт (БКИ) в Париж. Това съобщават от пресцентъра на Министерството на културата (МК).

Концерт под надслова "Музикална разходка през вековете" изнесоха в Музейния комплекс "Панчо Владигеров" в Шумен проф. Ромео Смилков, Велислава Стоянова, Дуо Con Anima (Виктория Стефанова и Евридика Вълчева), както и ученичките в Средното училище "Сава Доброплодни" Eлиа Узунова и Константина Радева.

Бяха изпълнени Memory (for) Frescobaldi от Ромео Смилков, "Мазурка", оп. 59, No 2 - As Dur от Шопен, "Валс", оп. 69, No 2 от Шопен, Chanson de Martin (Утринна песен), оп. 15, No 2 на Елгар, "Сарабанда" из цикъла "Класично и романтично", оп. 24 от Панчо Владигеров, "Хумореска" из "Миниатюри Шумен", оп. 29 от Панчо Владигеров, едюди от Скрябин, El choclo от Анхел Вилолдо, Palladio от Карл Дженкинс, Прелюд от Светослав Обретенов, "Пасторал" от Георги Златев-Черкин, "Размишление" из музиката към пиесата "Венецианският търговец" от Панчо Владигеров, "Малка фолклорна пиеса" от Иван Спасов

Изложбата „Хоризонти“ с творби на художника Георги Баев (1924-2007) бе открита тази вечер в художествена галерия „Дечко Узунов“, филиал на Софийската градска художествена галерия (СГХГ).

Ние правим най-различни изследвания и проекти живота и творчеството на Дечко Узунов. Тази година един от проектите е за един от неговите студенти - Георги Баев, каза Аделина Филева, директор на Софийската градска художествена галерия.

Тя отбеляза, че тази година се навършват сто години от рождението на Баев.

„Надявах се да се направи голяма ретроспекция“, посочи тя.

И тъй като до този момент никой не е поискал картините на Баев, които са притежание на СГХГ, екипът на галерията е решил да ги подреди в своя експозиция.

По думите на Филева, макар и малка, изложбата почита художника.

Аделина Филева отбеляза, че творбите, к

Нов български университет (НБУ) отбелязва рекорд – близо 100 млади певци от 18 държави кандидатстват за участие в майсторския клас на Райна Кабаиванска тази година.

Заради рекордния наплив прослушванията ще се проведат в два поредни дни - на 12 и 13 септември, в Софийската опера и балет. Маестра Кабаиванска ще избере десет млади певци, с които ще работи три седмици.

„Нащрек съм за избора си на ученици. Трябва голяма концентрация, защото за мен е важно да намеря къде има някакво огънче, артистът къде е. Всички пеят, всички имат глас, обаче трябва да успееш да надникнеш отвъд него и да намериш интелигентност под вълнението“, казва Райна Кабаиванска.

Майсторският клас е създаден през 2001 г. от д-р Георги Текев, изпълнителен директор и член на настоятелството на

Държавна опера-Стара Загора за дванадесети пореден път е домакин на Международен майсторския клас по оперно дирижиране.

Това съобщават на официалния сайт на културната институция. Тази година участие в майсторския клас вземат диригенти от пет държави - Гърция, Италия, САЩ, Китай и Германия.

Ръководител на майсторския клас по оперно дирижиране, който ще се проведе до 17 септември, е проф. Ивайло Кринчев – главен диригент на Държавна опера - Стара Загора. Той ще работи с  музикантите и ще ги подготви за техния професионален дебют в три оперни заглавия от репертоара на Старозагорската опера.

Диригентите Йоанис Поулакис и Йоана Влагули от Гърция, Франческо Дженаро от Италия, Кара Ксу от САЩ, Жонлинг Фанг от Китай и Флориан Енгелхард – Германия ще имат своите индивидуални и групови занимания с Маестро Кринчев. Те ще участват активно и пълноценно в ц

Изложба с тридесет широкоформатни постера, показваща най-забележителните археологически обекти и паметници на Хърватия под водата, в морето и на сушата, ще бъде показана в Националния археологически институт с музей при БАН  (НАИМ при БАН).

Експозицията „Хърватското археологическо наследство“ ще бъде открита на 7 ноември, съобщават домакините на събитието.

Изложбата ще бъде открита от директора на НАИМ при БАН доц. Попов и Н. Пр. Ясна Огняновац, извънреден и пълномощен посланик на Република Хърватия в София.

„Систематизирана от д-р Санин Михелич, изложбата е разработена в сътрудничество с хърватското Министерство на външните и европейските работи. Тридесет широкоформатни постера ще отведат зрителите на пътешествие из най-забележителните археологически обекти и паметници на Хърватия под водата, в морето и на сушата“, разказват органи

Тодоров е удостоил Вартан с отличието заради „нейния изключителен принос в развитието и утвърждаването на българската култура и национална идентичност“.

„Само мога да се опитам да си представя, какво е мислело онова малко русоляво седемгодишно момиченце, когато е поело по дългия път към Париж с ясната идея, че вече нищо няма да е същото и всички пътища назад са прекъснати. Свободата, както всички знаем, има цена. Не знам каква цена сте платили вие, но днес спокойно мога да кажа, че цената си е струвала. Франция Ви припозна за своето златно момиче, светът Ви припозна за любима певица, но вие никога не забравихте корените си“, гласят думи на Найден Тодоров, цитирани от пресцентъра на МК.

Министърът е отбелязал, че от Силви Вартан през 1968 г. французите са научили за българската река Марица, благодарение на песен, в която тя пее: „Марица е моята река, както Сена е твоята. От първите ми години не ми остана нищо, освен една кукла и една мелодия“. 

„И понеже Марица е и моята река, скъпа Силви, и тази песен винаги ме разчувства, искам да Ви кажа – не сте права! Останало Ви е много повече – останала е голямата Ви любов към България“, е казал още министър Тодоров на Силви Вартан. По думите му нейната обич към България могат да потвърдят хиляди деца, които имат своя шанс за живот благодарение на медицинската апаратура, която певицата, чрез фондацията си, е дарила на българските болници. 

„Не мисля, че има българин, който да не е плакал, когато през 1990 г., при първото си завръщане в България, изпяхте „Облаче ле бяло“. Всичката любов, всичката болка и всичката радост бяха събрани в тези безценни три минути, с които Вие ни показахте, че големият артист е този, който има и голямо сърце.  За мен е чест именно аз да връча най-високото отличие на Министерството на културата - „Златен век“ – огърлие, за принос към българската култура на Силви Вартан – най-добрия посланик на българската душевност и талант. И любим артист на всички нас“, е отбелязал Тодоров при връчването на отличието.

“Интернет е място, където съществува свобода, но трябва да се внимава с нея”, това каза актьорът Борислав Вълов (Ei Bo), който участва в Teen Boom Fest и се срещна с младежите на Добрич.

Според него не е лесно за младия човек да се предпази от кибертормоз и агресия в социалните мрежи. “В интернет има и добри, и лоши примери. Трябва много внимателно да отбираш къде да си, какво да се случва, да ти е полезно и смислено присъствието и като потребител, и като консуматор на съдържание, защото и в двете има отговорност, особено когато създаваш”, сподели Ei Bo. 

Той се надява тийнейджърите в Добрич да са се замислили за посланията, които събитието Teen Boom Fest е оставило. “Важно е да са отговорни към себе си и към останалите, да избират доброто, да застават зад него. За мен това е основна висша ценност. Аз съм възпитан от малък така. Добро

Международният младежки музикален конкурс "Надежди, таланти, майстори" започна днес в Огледална зала "Нели Божкова" в Добрич. Това е неговото 27-о издание. 

Събитието дава шанс на млади музиканти да покажат своя талант пред световно утвърдени специалисти. Конкурсната програма ще продължи до 9 септември, като тогава ще бъде церемонията по награждаването.

Журито на конкурса е с председател проф. Огнян Константинов (виола) и членове акад. Милка Митева (пиано), проф. Гинка Гичкова (цигулка), проф. Анатоли Кръстев (виолончело), д-р Милена Манева - Вълчева (класическа китара). 

Тази година сайтът за изкуство и култура "Подиум" учредява специална награда, която ще бъде връчена за "Най-артистично изпълнение и ярко сценично присъствие". Тя включва статуетка и парична премия и ще бъде присъдена от журито.

Поздрав към участниците отправи почетният предсе

За единадесета година Самоков ще бъде домакин на национален фестивал на любителските театри „Театър без граници“. Той ще продължи една седмица.

Фестивалът ще бъде открит на 21 октомври, съобщи Ралица Стоянова от читалище – паметник „Отец Паисий - 1859“, което е и организатор. 

Тази година актьорските си умения ще покажат около 20 състава от цялата страна. Всеки ден до 26 октомври ще има постановки на любителски състави. 

Стоянова каза, че целта на фестивала е да привлича граждани на Самоков и гости, които да се насладят на театралните постановки и запознаят с богатството на театралното изкуство. Ще има различни жанрове – комедия, драма, трагедия. 

Входът за всички постановки е свободен.

Преди официалното откриване ще има две участие на две трупи, които също са част от  конкурсната програма.

Симфониета - Шумен ще открие нов цикъл концерти „Класика и романтизъм“ през септември, съобщиха от културната институция.

На 12 септември в зала „Проф. Венета Вичева“ ще започне първият концерт от цикъла „Класика и романтизъм“ под надслов „Майстори на пианото“, с изпълнение на Концерт за пиано  No.3 от Бетовен и Симфония No.5 от Шуберт. Солист ще бъде италианецът Джузепе Марко Даниеле, лауреат от множество престижни национални и международни конкурси по пиано. В репертоара му има произведения със значителна трудност на изпълнение, представящи развитието на европейската музика, от Бетовен до Феручо Бузони.

Под палката на диригента Любомир Денев-син ще прозвучи и Симфония No.5 от  Шуберт. И двете произведения са повлияни от виенските класици и преди всичко от Моцарт. Основна тема на Концерта за пиано No.3 в до мин

През октомври екипът на Хилда Казасян и Плевенската филхармония обявяват два дни на музиката в киното.

Те ще представят в Сандански два от най-успешните си концерт-спектакли: "Да послушаме кино" - с българска филмова музика (на 21 октомври) и "Световното кино в музика" - с популярни мелодии от световните филмови ленти (22 октомври), съобщават организаторите.

След успеха на програмата "Да послушаме кино", включваща едни от най-популярните теми от български филми, която обиколи големите сцени в България и спечели приза "Кристална лира" за върхови постижения в областта на българското музикално изкуство, екипът на Хилда Казасян реши да продължи своето музикално пътешествие с музика от световното кино.

Концерт-спектакълът "Световното кино в музика" представя музика от знакови ленти с изцяло нов аранжимент: "Имало едно време в Америка", "Кръстникът", "Убий Бил", "Каб

Служебният министър на културата е разгледал експозицията в галерията на БКИ-Париж. Изложбата, която се открива днес, събира близо 50 фотографии от различни години от завръщанията на Силви Вартан в България. Включва кадри от концертите на певицата, моменти от нейната дарителска и благотворителна дейност в страната, снимки от детството , както и семейни кадри със съпруга на Вартан - Тони Скоти, със сина и дъщеря – Давид и Дарина.  

Събитието е част от програмата, посветена на 80-годишния юбилей на Силви Вартан, организира се от Българския културен институт в Париж съвместно с фондация „Силви Вартан за България“. Експозицията ще бъде отворена за посетителите до 30 януари 2025 г.  

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Живко Петров: Не разказвам сюжета на филма „Плът“, оставям на вас с музиката да си го представите
Не разказвам сюжета на филма „Плът“, защото оставям на вас чрез музиката да си го представите, каза пред великотърновската публика Живко Петров. Той е композитор на 12 ...
Светлините на коледната елха грейнаха тази вечер в Добрич
Светлините на коледната елха грейнаха тази вечер в Добрич, . Програмата започна с театрално изпълнение на актьори от Държавен куклен театър „Дора Габе“ в Добрич. Децат ...
Пет артистични двойки в българското изкуство се събират в проекта Double that
Пет артистични двойки в българското изкуство се събират в проекта Double that в галерия за съвременно изкуство Hostgallery. Експозицията ще бъде представена от 5 декември до ...
Русенският куклен театър е с отличен резултат в националната комплексна оценка в сценичните изкуства
Кукленият театър в Русе се нареди сред най-високо оценените културни институти в България според резултатите от комплексната оценка на сценичните изкуства за миналата година. Със ...
Школата по китара към Младежки дом - Пазарджик получи много награди на Международния фестивал на изкуствата „Утринна звезда“
Школата по китара към Младежки дом - град Пазарджик взе участие в XLI Международен фестивал на изкуствата „Утринна звезда“ - град Банско, където получи няколко първи и ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Живко Петров: Не разказвам сюжета на филма „Плът“, оставям на вас с музиката да си го представите
Не разказвам сюжета на филма „Плът“, защото оставям на вас чрез музиката да си го представите, каза пред великотърновската публика Живко Петров. Той е композитор на 12 ...
Започна последният панел на десетото издание на Международния фестивал на китарата
В Драматично-куклен театър "Иван Радоев" в Плевен тази вечер бе открит третият и последен панел на десетото издание на Международния фестивал на китарата.  Огромна чест за ор ...
Светлините на коледната елха грейнаха тази вечер в Добрич
Светлините на коледната елха грейнаха тази вечер в Добрич, . Програмата започна с театрално изпълнение на актьори от Държавен куклен театър „Дора Габе“ в Добрич. Децат ...
Документален филм „Реките на София“ ще има премиера в Дома на киното
Документален филм „Реките на София“ ще има премиера на 17 декември в Дома на киното, съобщават организаторите от „Колективът“. По думите им в продукцията и ...
Пет артистични двойки в българското изкуство се събират в проекта Double that
Пет артистични двойки в българското изкуство се събират в проекта Double that в галерия за съвременно изкуство Hostgallery. Експозицията ще бъде представена от 5 декември до ...
Тикер в 03:00 ч.
Не разказвам сюжета на филма „Плът“, защото оставям на вас чрез музи ...
Начало Тонът на времето
1277
Тонът на времето

Найден Тодоров награди Силви Вартан със „Златен век“ – огърлие

Тодоров е удостоил Вартан с отличието заради „нейния изключителен принос в развитието и утвърждаването на българската култура и национална идентичност“.„Само мога да се опитам да си представя, какво е мислело онова малко русоляво седемгодишно момиченце, когато е поело по дългия път към Париж с ясната идея, че вече нищо няма да е същото и всички пътища назад са прекъснати.

| 04 Декември 2024, 10:58 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Найден Тодоров награди Силви Вартан със „Златен век“ – огърлие
Найден Тодоров награди Силви Вартан със „Златен век“ – огърлие
Снимка © Министерство на културата

Служебният министър на културата Найден Тодоров награди певицата с български корени Силви Вартан със „Златен век“ – огърлие, в навечерието на откриването на изложбата „Силви Вартан и нейната България“ в галерията на Българския културен институт (БКИ) в Париж. Това съобщават от пресцентъра на Министерството на културата (МК).

Тодоров е удостоил Вартан с отличието заради „нейния изключителен принос в развитието и утвърждаването на българската култура и национална идентичност“.

Концерт под надслова "Музикална разходка през вековете" изнесоха в Музейния комплекс "Панчо Владигеров" в Шумен проф. Ромео Смилков, Велислава Стоянова, Дуо Con Anima (Виктория Стефанова и Евридика Вълчева), както и ученичките в Средното училище "Сава Доброплодни" Eлиа Узунова и Константина Радева.

Бяха изпълнени Memory (for) Frescobaldi от Ромео Смилков, "Мазурка", оп. 59, No 2 - As Dur от Шопен, "Валс", оп. 69, No 2 от Шопен, Chanson de Martin (Утринна песен), оп. 15, No 2 на Елгар, "Сарабанда" из цикъла "Класично и романтично", оп. 24 от Панчо Владигеров, "Хумореска" из "Миниатюри Шумен", оп. 29 от Панчо Владигеров, едюди от Скрябин, El choclo от Анхел Вилолдо, Palladio от Карл Дженкинс, Прелюд от Светослав Обретенов, "Пасторал" от Георги Златев-Черкин, "Размишление" из музиката към пиесата "Венецианският търговец" от Панчо Владигеров, "Малка фолклорна пиеса" от Иван Спасов

Изложбата „Хоризонти“ с творби на художника Георги Баев (1924-2007) бе открита тази вечер в художествена галерия „Дечко Узунов“, филиал на Софийската градска художествена галерия (СГХГ).

Ние правим най-различни изследвания и проекти живота и творчеството на Дечко Узунов. Тази година един от проектите е за един от неговите студенти - Георги Баев, каза Аделина Филева, директор на Софийската градска художествена галерия.

Тя отбеляза, че тази година се навършват сто години от рождението на Баев.

„Надявах се да се направи голяма ретроспекция“, посочи тя.

И тъй като до този момент никой не е поискал картините на Баев, които са притежание на СГХГ, екипът на галерията е решил да ги подреди в своя експозиция.

По думите на Филева, макар и малка, изложбата почита художника.

Аделина Филева отбеляза, че творбите, к

Нов български университет (НБУ) отбелязва рекорд – близо 100 млади певци от 18 държави кандидатстват за участие в майсторския клас на Райна Кабаиванска тази година.

Заради рекордния наплив прослушванията ще се проведат в два поредни дни - на 12 и 13 септември, в Софийската опера и балет. Маестра Кабаиванска ще избере десет млади певци, с които ще работи три седмици.

„Нащрек съм за избора си на ученици. Трябва голяма концентрация, защото за мен е важно да намеря къде има някакво огънче, артистът къде е. Всички пеят, всички имат глас, обаче трябва да успееш да надникнеш отвъд него и да намериш интелигентност под вълнението“, казва Райна Кабаиванска.

Майсторският клас е създаден през 2001 г. от д-р Георги Текев, изпълнителен директор и член на настоятелството на

Държавна опера-Стара Загора за дванадесети пореден път е домакин на Международен майсторския клас по оперно дирижиране.

Това съобщават на официалния сайт на културната институция. Тази година участие в майсторския клас вземат диригенти от пет държави - Гърция, Италия, САЩ, Китай и Германия.

Ръководител на майсторския клас по оперно дирижиране, който ще се проведе до 17 септември, е проф. Ивайло Кринчев – главен диригент на Държавна опера - Стара Загора. Той ще работи с  музикантите и ще ги подготви за техния професионален дебют в три оперни заглавия от репертоара на Старозагорската опера.

Диригентите Йоанис Поулакис и Йоана Влагули от Гърция, Франческо Дженаро от Италия, Кара Ксу от САЩ, Жонлинг Фанг от Китай и Флориан Енгелхард – Германия ще имат своите индивидуални и групови занимания с Маестро Кринчев. Те ще участват активно и пълноценно в ц

Изложба с тридесет широкоформатни постера, показваща най-забележителните археологически обекти и паметници на Хърватия под водата, в морето и на сушата, ще бъде показана в Националния археологически институт с музей при БАН  (НАИМ при БАН).

Експозицията „Хърватското археологическо наследство“ ще бъде открита на 7 ноември, съобщават домакините на събитието.

Изложбата ще бъде открита от директора на НАИМ при БАН доц. Попов и Н. Пр. Ясна Огняновац, извънреден и пълномощен посланик на Република Хърватия в София.

„Систематизирана от д-р Санин Михелич, изложбата е разработена в сътрудничество с хърватското Министерство на външните и европейските работи. Тридесет широкоформатни постера ще отведат зрителите на пътешествие из най-забележителните археологически обекти и паметници на Хърватия под водата, в морето и на сушата“, разказват органи

„Само мога да се опитам да си представя, какво е мислело онова малко русоляво седемгодишно момиченце, когато е поело по дългия път към Париж с ясната идея, че вече нищо няма да е същото и всички пътища назад са прекъснати. Свободата, както всички знаем, има цена. Не знам каква цена сте платили вие, но днес спокойно мога да кажа, че цената си е струвала. Франция Ви припозна за своето златно момиче, светът Ви припозна за любима певица, но вие никога не забравихте корените си“, гласят думи на Найден Тодоров, цитирани от пресцентъра на МК.

Министърът е отбелязал, че от Силви Вартан през 1968 г. французите са научили за българската река Марица, благодарение на песен, в която тя пее: „Марица е моята река, както Сена е твоята. От първите ми години не ми остана нищо, освен една кукла и една мелодия“. 

“Интернет е място, където съществува свобода, но трябва да се внимава с нея”, това каза актьорът Борислав Вълов (Ei Bo), който участва в Teen Boom Fest и се срещна с младежите на Добрич.

Според него не е лесно за младия човек да се предпази от кибертормоз и агресия в социалните мрежи. “В интернет има и добри, и лоши примери. Трябва много внимателно да отбираш къде да си, какво да се случва, да ти е полезно и смислено присъствието и като потребител, и като консуматор на съдържание, защото и в двете има отговорност, особено когато създаваш”, сподели Ei Bo. 

Той се надява тийнейджърите в Добрич да са се замислили за посланията, които събитието Teen Boom Fest е оставило. “Важно е да са отговорни към себе си и към останалите, да избират доброто, да застават зад него. За мен това е основна висша ценност. Аз съм възпитан от малък така. Добро

Международният младежки музикален конкурс "Надежди, таланти, майстори" започна днес в Огледална зала "Нели Божкова" в Добрич. Това е неговото 27-о издание. 

Събитието дава шанс на млади музиканти да покажат своя талант пред световно утвърдени специалисти. Конкурсната програма ще продължи до 9 септември, като тогава ще бъде церемонията по награждаването.

Журито на конкурса е с председател проф. Огнян Константинов (виола) и членове акад. Милка Митева (пиано), проф. Гинка Гичкова (цигулка), проф. Анатоли Кръстев (виолончело), д-р Милена Манева - Вълчева (класическа китара). 

Тази година сайтът за изкуство и култура "Подиум" учредява специална награда, която ще бъде връчена за "Най-артистично изпълнение и ярко сценично присъствие". Тя включва статуетка и парична премия и ще бъде присъдена от журито.

Поздрав към участниците отправи почетният предсе

За единадесета година Самоков ще бъде домакин на национален фестивал на любителските театри „Театър без граници“. Той ще продължи една седмица.

Фестивалът ще бъде открит на 21 октомври, съобщи Ралица Стоянова от читалище – паметник „Отец Паисий - 1859“, което е и организатор. 

Тази година актьорските си умения ще покажат около 20 състава от цялата страна. Всеки ден до 26 октомври ще има постановки на любителски състави. 

Стоянова каза, че целта на фестивала е да привлича граждани на Самоков и гости, които да се насладят на театралните постановки и запознаят с богатството на театралното изкуство. Ще има различни жанрове – комедия, драма, трагедия. 

Входът за всички постановки е свободен.

Преди официалното откриване ще има две участие на две трупи, които също са част от  конкурсната програма.

Симфониета - Шумен ще открие нов цикъл концерти „Класика и романтизъм“ през септември, съобщиха от културната институция.

На 12 септември в зала „Проф. Венета Вичева“ ще започне първият концерт от цикъла „Класика и романтизъм“ под надслов „Майстори на пианото“, с изпълнение на Концерт за пиано  No.3 от Бетовен и Симфония No.5 от Шуберт. Солист ще бъде италианецът Джузепе Марко Даниеле, лауреат от множество престижни национални и международни конкурси по пиано. В репертоара му има произведения със значителна трудност на изпълнение, представящи развитието на европейската музика, от Бетовен до Феручо Бузони.

Под палката на диригента Любомир Денев-син ще прозвучи и Симфония No.5 от  Шуберт. И двете произведения са повлияни от виенските класици и преди всичко от Моцарт. Основна тема на Концерта за пиано No.3 в до мин

През октомври екипът на Хилда Казасян и Плевенската филхармония обявяват два дни на музиката в киното.

Те ще представят в Сандански два от най-успешните си концерт-спектакли: "Да послушаме кино" - с българска филмова музика (на 21 октомври) и "Световното кино в музика" - с популярни мелодии от световните филмови ленти (22 октомври), съобщават организаторите.

След успеха на програмата "Да послушаме кино", включваща едни от най-популярните теми от български филми, която обиколи големите сцени в България и спечели приза "Кристална лира" за върхови постижения в областта на българското музикално изкуство, екипът на Хилда Казасян реши да продължи своето музикално пътешествие с музика от световното кино.

Концерт-спектакълът "Световното кино в музика" представя музика от знакови ленти с изцяло нов аранжимент: "Имало едно време в Америка", "Кръстникът", "Убий Бил", "Каб

„И понеже Марица е и моята река, скъпа Силви, и тази песен винаги ме разчувства, искам да Ви кажа – не сте права! Останало Ви е много повече – останала е голямата Ви любов към България“, е казал още министър Тодоров на Силви Вартан. По думите му нейната обич към България могат да потвърдят хиляди деца, които имат своя шанс за живот благодарение на медицинската апаратура, която певицата, чрез фондацията си, е дарила на българските болници. 

„Не мисля, че има българин, който да не е плакал, когато през 1990 г., при първото си завръщане в България, изпяхте „Облаче ле бяло“. Всичката любов, всичката болка и всичката радост бяха събрани в тези безценни три минути, с които Вие ни показахте, че големият артист е този, който има и голямо сърце.  За мен е чест именно аз да връча най-високото отличие на Министерството на културата - „Златен век“ – огърлие, за принос към българската култура на Силви Вартан – най-добрия посланик на българската душевност и талант. И любим артист на всички нас“, е отбелязал Тодоров при връчването на отличието.

Служебният министър на културата е разгледал експозицията в галерията на БКИ-Париж. Изложбата, която се открива днес, събира близо 50 фотографии от различни години от завръщанията на Силви Вартан в България. Включва кадри от концертите на певицата, моменти от нейната дарителска и благотворителна дейност в страната, снимки от детството , както и семейни кадри със съпруга на Вартан - Тони Скоти, със сина и дъщеря – Давид и Дарина.  

Събитието е част от програмата, посветена на 80-годишния юбилей на Силви Вартан, организира се от Българския културен институт в Париж съвместно с фондация „Силви Вартан за България“. Експозицията ще бъде отворена за посетителите до 30 януари 2025 г.  

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Живко Петров: Не разказвам сюжета на филма „Плът“, оставям на вас с музиката да си го представите
Светлините на коледната елха грейнаха тази вечер в Добрич
Пет артистични двойки в българското изкуство се събират в проекта Double that
Русенският куклен театър е с отличен резултат в националната комплексна оценка в сценичните изкуства
Школата по китара към Младежки дом - Пазарджик получи много награди на Международния фестивал на изкуствата „Утринна звезда“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Декември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
Живко Петров: Не разказвам сюжета на филма „Плът“, оставям на вас с музиката да си го представите
Авансцена
Започна последният панел на десетото издание на Международния фестивал на китарата
Тонът на времето
Светлините на коледната елха грейнаха тази вечер в Добрич
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.